
Vi har några annonser ute på Blocket och det går väl sådär. Grillen sålde vi nyss och det gick ganska smidigt. Vi fick i och för sig se till att få den ivägskickad med Bussgods men köparen var väldigt trevlig och hade stor koll på varan själv.
Men det är mycket krångel också. Folk som hör av sig, oftast via mejl, med knepiga frågor för att aldrig höra av sig igen. De ställer frågor som "Är varan kvar?". Ja, men annonsen är ju kvar. Nu är det ju inte alltid det stämmer men varför inte ringa och fråga då om man är intresserad. "Vad är ditt sista pris?" var det någon som undrade...
Och sedan har vi råkat ut för flera som undrar om vi kan tänka oss ett byte. Har vi skrivit något om det i annonserna? Nej, det har vi inte. Skambuden finns ju också men då har vi ju i alla fall fått ett bud att ta ställning till.
Det är väl det här krånglet som fått oss att börja fundera på bland annat Tradera. Nu kan ju inte Blocket rå för vilka som hör av sig på annonserna, men det är lite tröttsamt. Nu ska vi testa att sälja på loppis, som vi bloggat om tidigare, för att se hur det går.
Var säljer du dina saker? Hur går det för dig? Har du stött på något krångel?
Lina
17 november 2011 14:10
Jag har bara sålt på tradera och inte haft något överhängande krångel, det fungerar rätt smidigt så länge man själv är någerlunda seriös. Skulle köparen tillslut inte betala kan man ju lägga ut varan igen. Har dock vid köp från tradera råkat ut för två riktigt korkade säljare men dem konflikterna löste sig också efter lite krångel.
Jenny och Jon Sjöberg
17 november 2011 14:29
Får nog ta och sätta oss in i hur Tradera fungerar... Tack för dina erfarenheter! :)
Jenny och Jon Sjöberg
17 november 2011 15:16
Det kanske bara är vi som har haft lite Blocket-otur...
Angående loppisen: Första veckan har hon halva priset på borden som introduktionserbjudande. Borden finns i tre olika storlekar och sedan kan man lägga till en hatthylla/klädstång.
Hon som sköter det tar sedan en viss procent på det som säljs. Man bokar för en vecka, loppisen ska ha öppet tre dagar i veckan.
Vill du veta mer kan jag mejla telefonnumret till kvinnan som ska sköta det. /Jenny
Jenny och Jon Sjöberg
17 november 2011 20:49
På loppis kan man göra riktiga fynd. Hoppas att någon ser våra varor som fynd! ;)
Må så gott! /Jenny
Lotta
17 november 2011 16:51
Jag har både sålt och köpt massor på Tradera genom åren. Visst har man varit missnöjd med något köp ibland, men för min del har det aldrig strulat iaf. Det handlar mest om kläder och leksaker, filmer o lite sånt. Men jag har nog lika gott att säga om Blocket. Vi har aldrig stött på hinder där heller =) Å på tal om det så är det nog dags att lägga ut lite auktioner snart igen ;)
http://www.esmeralda71.blogg.se
Jenny och Jon Sjöberg
17 november 2011 20:52
Tradera har vi som sagt inte vågat oss på men får väl ta tag i det. Det där med budgivning verkar ju trigga folk!
Har fått fler förslag på bytesaffärer men vi vill inte ha någon iphone, PS3, wii eller Nikon-kamera. Detta skulle man ju slippa med Tradera... och loppisen. :) /Jenny