jennyjon - vår vrå av världen - livet med fem barn

Alla inlägg under maj 2024

Av Jenny och Jon Sjöberg - 19 maj 2024 11:00


Vi var väl inte först men inte heller sist med att prova denna asiatiska virala trend. Det gick åt en herrans massa ägg, för äggulor skulle vispas pösiga och äggvitor skulle vispas till maräng innan allt det och lite till blandades till en luftig smet som sedan stektes på låg värme under lååång tid. Sia "hjälpte till" och slickade skålarna... Resultatet blev en väldigt fluffig pannkaka som gick hem hos barnen, tyvärr alltför snabbt jämfört med mängden ingredienser och hur lång tid det tog att tillaga dem. Men nu kan vi bocka av dessa från vår lista över sånt vi inte visste att vi nånsin skulle testa. Meshiagare!

Av Jenny och Jon Sjöberg - 18 maj 2024 08:45

Tanghulu hade helt gått oss obemärkt förbi tills nyligen när det strömmade förbi i flödet. Tanghulu, med kinesiskt ursprung, är färsk frukt som träs på spett och doppas i varm sockerlag för att sedan stelna. Det där stelnandet fick vi dock inte till så bra, men det här var väldigt sött och gott. Vi testade på vindruvor, jordgubbar och små citrusfrukter. Vi blandade åtta matskedar socker med fyra matskedar vatten som kördes i mikron i tre minuter. Spetten fixades till och ett glas med vatten och isbitar. Sockersirapen öste vi sedan över fruktspetten med sked innan vi doppade ner frukterna i isvatten. Men som sagt, det där crunchet missade vi så detta får vi ge oss på igen någon gång. Men gott - ja!


Av Jenny och Jon Sjöberg - 17 maj 2024 18:23

Som tur var så smakade de inte så mycket koriander

och det gjorde att de blev uppskattade,

trots en påtaglig hetta.


Av Jenny och Jon Sjöberg - 17 maj 2024 05:45

Igår var inte heller en rutinmässig dag för då var det Rankåsstafetten i just Rankås och Ian och Isa sprang för friidrottsklubben (bara stora och mellangruppen som hade lag) och Jon hjälpte till med korvgrillning.

Men Loe och Lin hängde också på för att ta del av tillställningen, träffa lite folk, spela fotboll och så sprang de några varv på den korta svarta banan också.

Till Rankåsstafetten var det som vanligt fritt fram för vilket lag/gäng som helst att anmäla sig och sedan springa så många varv  som möljligt på den 1,2 kilometer långa sträckan mellan klockan 18 och 20. Och åtta är ju lite senare än vad barnen brukar vara ute på vardagar, så det blev en senare kväll än vanligt så att det är fredag idag känns säkert extra skönt!


Allmänt · Ian · Isa · Lin · Loe
Av Jenny och Jon Sjöberg - 16 maj 2024 06:15



Simskolan tog slut i förra veckan för Lin, så då kör vi på med nästa aktivitet. Hon ville testa fotboll och lirar nu Blågult i Landslagets fotbollsskola under ledning av Hörnebo SK. Det är fem tillfällen innan sommarlovet och fem tillfällen efter och första träningen var igår. Då var det uppstart med bland annat utdelning av fotbollströja och fotboll. Tyvärr krockar fotbollen med friidrottsträningen på onsdagar men hon kan ju fortfarande vara med där på måndagar och det var ju som sagt bara träning fem gånger. Lin tyckte att det var jättekul och ser redan fram emot nästa gång!

Lin

F

Av Jenny och Jon Sjöberg - 15 maj 2024 19:29


Friidrottsträning mellangruppen, friidrottsträning lilla gruppen, fotbollsskola, fotbollsträning och föräldramöte. Så går en eftermiddag/kväll ifrån våra liv.

Av Jenny och Jon Sjöberg - 15 maj 2024 15:30

Kritor finns det i mängder här så tipset att göra av med en del på heta stenar togs väl emot. Stenarna värmdes på 100 grader i 30 minuter innan de togs ut för att målas på.

Stenarna fick ligga på en bit gammal vaxduk för det fanns ju en kletrisk. Lin och Sia testade först men även Loe och Isa ville måla och nu har vi några fina dekorationsstenar att lägga ut i trädgården.

Jag var lite orolig att de skulle kunna bränna sig på stenarna men den oron var obefogad. /Jenny


Isa · Lin · Loe · Pyssel · Sia

Presentation


Välkommen till Jenny och Jon, ett gift par som bor i Tibro tillsammans med våra fem härliga barn. Ian är född -12, Isa -14, Loe -16, Lin -18 och Sia -21.

Följ oss i vår vardag!

Kontakt: jenjonsjoberg@hotmail.com

Vi har bloggat i över 14 år!

Den 25 juli 2010 startade vi jennyjon-bloggen. I över ett decennium har vi hållit liv i den här bloggen. Minst ett blogginlägg per dag har vi publicerat. Och fler ska det bli!

Vi finns på Youtube!

 

          Följ oss på Youtube:
               jennyjontube

 

      

Besökare just nu...


Kalender

Ti On To Fr
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<<< Maj 2024 >>>

Kategorier

Sök i bloggen

Arkiv

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards