jennyjon - vår vrå av världen - livet med fem barn

Alla inlägg under november 2023

Av Jenny och Jon Sjöberg - 10 november 2023 06:00

Här älskar vi självklart Vänner, serien Friends alltså, och på min myssov-t-shirt har jag just vännergänget. Tröjan har varit med ett bra dag och sålunda blivit tvättad och ansiktena på Chandler, Monica, Ross, Phoebe, Joey och Rachel har bleknat... Men de är ju där. Det har dock känts lite märkligt att bära den t-shirten sedan beskedet om Matthew Perrys död.



Det är säkert flera med oss som identifierar sig med personligheterna eller i alla fall känner igen sig på flera sätt i karaktärerna. Jon menar på att han är en blandning mellan Ross och Chandler. Jag är en solklar Monica. /Jenny

Av Jenny och Jon Sjöberg - 9 november 2023 14:30

Ibland vill Sia vara med och röra på sig när jag kör min lilla träning. /Jenny 


Av Jenny och Jon Sjöberg - 8 november 2023 19:37

Sia höll sig vaken hela dagen, men när klockan närmade sig halv åtta bokstavligen stöp hon i säng och vi fann henne i sängen med rumpan i vädret, gosingen Kompis och Fantus på golvet och leksaksfiguren prinsen på kudden.


Sia
Av Jenny och Jon Sjöberg - 8 november 2023 19:00

Så fick vi äntligen tag i en soffa, efter velande om längd, utförande med mera. Vi har sedan i somras haft en tillfällig soffa som i och för sig fungerat, men den var i kortaste laget för när barnen hade tv-mys där tillsammans.

Det landade i en bäddsoffa och under lovet var den bäddad så de barn som ville kunde sova där. För i och med att de inte är så långa så har de kunnat sova på "fel" håll och på så sätt fått plats allesammans.


Ian · Isa · Lin · Loe
Av Jenny och Jon Sjöberg - 8 november 2023 17:16

Loe hade tur i tipspromenaden på bibblan under höstlovet och vann ett paket med böcker.

Loe
Av Jenny och Jon Sjöberg - 8 november 2023 05:47

Ian och Sia kunde ha sovit längre, men inte då. De ser ut att ha det mysigt i soffan i alla fall. Ian kommer ju orka hela dagen, hoppas den lilla gör det också.


Ian · Sia
Av Jenny och Jon Sjöberg - 7 november 2023 17:45

Tyvärr har en del av det Ian lär sig i skolan fallit i glömska, så det blir repetition för oss. Som i senaste geografiläxan. För att hjälpa till inför provet så gjorde jag ett eget förhör till honom att göra efter att vi tränat innan. Och engelskaläxan är fortsatt densamma. Jag kopierar bort både svenskan och engelskan och så får han testa. Det är också toppen att det finns så att han kan träna på datorn. Hans resultat blir mycket bra på detta sätt. /Jenny


Presentation


Välkommen till Jenny och Jon, ett gift par som bor i Tibro tillsammans med våra fem härliga barn. Ian är född -12, Isa -14, Loe -16, Lin -18 och Sia -21.

Följ oss i vår vardag!

Kontakt: jenjonsjoberg@hotmail.com

Vi har bloggat i över 14 år!

Den 25 juli 2010 startade vi jennyjon-bloggen. I över ett decennium har vi hållit liv i den här bloggen. Minst ett blogginlägg per dag har vi publicerat. Och fler ska det bli!

Vi finns på Youtube!

 

          Följ oss på Youtube:
               jennyjontube

 

      

Besökare just nu...


Kalender

Ti On To Fr
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
<<< November 2023 >>>

Kategorier

Sök i bloggen

Arkiv

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards