jennyjon - vår vrå av världen - livet med fem barn

Alla inlägg under maj 2021

Av Jenny och Jon Sjöberg - 20 maj 2021 12:45


Sedan senaste BVC-besöket har vi fasat ut ersättning och pumpning och jag har ammat utifrån när Sia varit hungrig. Vi har alltså slutat med att ställa alarm på natten utan istället ammat när Sia vaknat, för det har hon ju gjort med jämna mellanrum, men nu efter sin egen hunger. Och på tre dagar har hon gått upp fullt godkända 100 gram. Så nu sitter amningen och det är förstås en lättnad. Bröstvårtorna är dock lite ömma och det tar ju en del energi att amma men det känns ändå bra att fått ordning på matningen och mysstunder efteråt som på bilden nedan väger ju upp för det mesta. /Jenny  


Sia
Av Jenny och Jon Sjöberg - 19 maj 2021 15:15

... låter som något som skulle kunna vara gott, men det var det inte.

Av Jenny och Jon Sjöberg - 18 maj 2021 09:43

Loe och Lin turades om att köra Sia och barnvagnen till förskolan.

Lin · Loe · Sia
Av Jenny och Jon Sjöberg - 17 maj 2021 18:30

Redan idag blev det invägning på BVC för Sia och det med ett positivt resultat. Nu vägde hon in på 3330 gram, och det är lite över födelsevikten. Den ska helst uppnås inom ett par veckor men vi "missade" bara med några dagar och det var skönt att få det svart på vitt att det fort vänt åt rätt håll. Nu ska pumpningen börja fasas ut och då blir det förstås lurigare att veta hur mycket hon får i sig. Ny inväging senare i veckan. /Jenny

 


Sia
Av Jenny och Jon Sjöberg - 17 maj 2021 08:45


Sia har varit lite energilös för att amma fullt ut och vid hembesöket från BVC i tisdags hade hon gått ner lite sedan utskrivningen från BB. För att få igång henne så testade vi amning varannan timme i ett dygn och lite till. Väldigt, väldigt tröttsamt, men det gav resultat till nästa invägning. Och i fredags hade hon gått upp 60 gram på två dagar. Men det är lite prematur över henne och hon vill slumra till mitt i amningen och jag får peta på henne för att hon ska komma igång. Det finns mjölk men hon tappar liksom i energi under tiden.

För att framöver göra det lite lättare för henne så blir det ersättning om det behövs men i första hand har jag börjat pumpa ut bröstmjölk för att sedan ge den på flaska. Då blir inte ansträningen så stor för henne men hon får ändå i sig den nyttiga mjölken. I denna vecka blir det besök på BVC och då får vi se hur stor viktuppgången blivit. En fungerande amning är förstås vad vi siktar på, men nu får vägen dit bli så här. Det är lite omständigare, men ömma bröstvårtor får det lite lindrigare med pumpen i alla fall. /Jenny

Sia
Av Jenny och Jon Sjöberg - 16 maj 2021 14:00

Många nya sommarskor!

 


Presentation


Välkommen till Jenny och Jon, ett gift par som bor i Tibro tillsammans med våra fem härliga barn. Ian är född -12, Isa -14, Loe -16, Lin -18 och Sia -21.

Följ oss i vår vardag!

Kontakt: jenjonsjoberg@hotmail.com

Vi har bloggat i över 14 år!

Den 25 juli 2010 startade vi jennyjon-bloggen. I över ett decennium har vi hållit liv i den här bloggen. Minst ett blogginlägg per dag har vi publicerat. Och fler ska det bli!

Vi finns på Youtube!

 

          Följ oss på Youtube:
               jennyjontube

 

      

Besökare just nu...


Kalender

Ti On To Fr
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
<<< Maj 2021 >>>

Kategorier

Sök i bloggen

Arkiv

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards