
Vid tio över sex ikväll rullade vi in i Långnäs, utanför Piteå, och vår resas slutdestination. Då hade vi varit på resande fot i 37 timmar och avverkat cirka 150 mil. En resa som känns i kropp och själ. Vi är stela men framför allt trötta, så det ska bli skönt att få krypa i säng.
Vi fick ett mycket varmt mottagande - med bland annat jättegod morsdagstårta! Nu ska bara Nalle ut en liten vända innan vi förlorar oss till en lättare medvetslöshet... Godnatt och sov så gott, allesammans!
Jenny och Jon Sjöberg
30 maj 2011 10:16
Vi fick se mycket nytt utmed vägen. Och vi hade gärna tittat till en del städer lite längre, men nu fanns inte tiden till det. Tyvärr. Alla platser har ju sina smultronställen. :)
Kram till er där nere!
Jenny och Jon Sjöberg
30 maj 2011 10:14
Det kanske blir lite interiörbilder från galleriet framöver... Finns ju många snygga tavlor från både Eva och Folke där.
Natten hade kunnat vara lugnare om Nalle fått lite ro. Vi två var ute och knallade vid tvåtiden och vid sex imorse. Men det är ju så ljust här nu så det var inte så farligt!
Fortfarande lite sol, men det blåser! Vi ska ut och kika till byn nu. Ha en bra dag! /Jenny
skrivmoster
30 maj 2011 11:30
Ja.. visa gärna bilder från galleriet!
Hoppas att solen stannar kvar och lyser även över Långnäs. Den skiner mellan ulltussarna i Munksund!
Kram!
http://bkoggplatsen.se
Jenny och Jon Sjöberg
30 maj 2011 11:51
Vi kom just in från en vända. Visst blåste det men det var varmare än vi trodde. Soligt men med några höga moln. Det mesta var sig likt sedan sist var upp i höstas, bara annorlunda väder.
Vi ska ordna med några foton från galleriet. Där hänger bland annat en fin tavla som Eva har målat på Nalle. Det är lite utav en favorit men kanske mest på grund av motivet. :)
Nu ska vi nog bege oss ut igen. Det är full fart i trädgården här! Kram!
Lotta
30 maj 2011 13:53
Härligt att ni är framme! Njut av er vecka nu o ta det lugnt på tillbakaresan när det är dags =) Imponerande att fixa så många mil med ett léende hela tiden =)
http://www.esmeralda71.blogg.se
Jenny och Jon Sjöberg
30 maj 2011 14:45
Vi börjar sakta men säkert att känna oss som människor igen. Tänk vad lite sömn och en dusch kan göra!
Men här ska kanske avverkas ännu fler mil innan vi påbörjar hemresan. På onsdag pratar vi om att fara en sväng till Haparanda. Det ligger ju alldeles runt knut'n. Cirka 18 mil enkel väg...
Det var inte leenden hela vägen, de varvades med gäspningar och vid något tillfälle påstår Jon att jag sov! Finns i och för sig en bild i kameran som han smygtagit som talar en hel del för det... ;)