jennyjon - vår vrå av världen - livet med fem barn

Alla inlägg den 26 maj 2025

Av Jenny och Jon Sjöberg - Måndag 26 maj 08:30


I ett hörn av trädgården har jag mina odlingar, men platsen är lite under uppbyggnad för att bli en grönskande och fridfull plats. Jon har fixat en liten bänk som man kan sitta ner på och blicka ut över allt som växer eller sitta och lyssna på fontänen. Till fontänen kom det nyss flytande blommor i plast för att pigga upp lite extra.



I odlingsbäddarna växer det morötter, dill, gräslök, luftlök, persilja, grönkål, ätbara blommor, sockerärtor, rädisa, ogräs och annat. Jag har petunior på gång också men det verkar vara ett risky buisness att driva upp från frö. Så sköra, så det lär nog dröja innan de kan komma ut. Tomater finns det i massor också, men de får hålla till på altanen. /Jenny

Presentation


Välkommen till Jenny och Jon, ett gift par som bor i Tibro tillsammans med våra fem härliga barn. Ian är född -12, Isa -14, Loe -16, Lin -18 och Sia -21.

Följ oss i vår vardag!

Kontakt: jenjonsjoberg@hotmail.com

Vi har bloggat i över 14 år!

Den 25 juli 2010 startade vi jennyjon-bloggen. I över ett decennium har vi hållit liv i den här bloggen. Minst ett blogginlägg per dag har vi publicerat. Och fler ska det bli!

Vi finns på Youtube!

 

          Följ oss på Youtube:
               jennyjontube

 

      

Besökare just nu...


Kalender

Ti On To Fr
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27
28
29
30
31
<<< Maj 2025
>>>

Kategorier

Sök i bloggen

Arkiv

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards